Skleroterapi (köpükle varis tedavisi)

SKLEROTERAPİ

skleroterapiVarisli damarların ve kılcal damarların içine çok ince özel iğnelerle girilerek ilaç verilmesi ve damarın kurutularak yokedilmesi şeklinde uygulanan bir tedavi şeklidir.

Varis tedavisinde kanıtlanmış olan skleroterapi uygulaması , halk arasında köpük tedavisi veya iğne tedavisi olarak ta bilinir ve 1930 dan beri

Uygulanmaktadır..

Kozmetik sorunlara bazen de ağrıya ve ödeme sebep olan ve derial- tında yerleşen varislerin ve kılcal damar genişlemelerinin tedavisinde skleroterapi dediğimiz köpük tedavisi yapılabildiği gibi bazen de sıvı olan özel bir solüsyon kullanılmaktadır..Uygulama yapılan varisli damar tıkanarak iptal oluyor.. Varisli damar zaten bir işlevi olmayan gereksiz bir damardır. Görüntü olarak ta hoş olmayan varislerin yokedilmesi herhangi bir soruna neden olmaz bu nedenle de yapılan işlemin herhangi bir zararı yoktur.

Skleroterapi ( köpük tedavisi ) uygulamasında çok ince özel iğneler ile ( saç teli kalınlığında ) yetmezlik olan damar içine girilerek ilaç enjekte edilir ve damar kapatılır. ( kurutulur ) ilaç verildiği anda damar hemen solar görüntüsü kaybolur.

Varislerinden ve kılcal damarlarından şikayet eden kişilerin öncelikle dermatoloji uzmanı veya damar cerrahı tarafından görülmesi ve tedaviye uygun olup olmadıklarının belirlenmesi gerekir.

terapi2

Skleroterapi ağrısız bir işlemdir ve hastalar işlemden sonra yürüyerek evlerine gidebilirler. Aynı gün veya ertesi gün işlerine başlayabilirler.

Skleroterapi ( köpük tedavisi ) basit bir işlem gibi görünse de tecrübe gerektiren ciddi bir işlemdir.

Skleroterapi öncesi mutlaka dermatolog veya damar cerrahı hastayı değerlendirmelidir. Hastanın genel sağlık kontrölü yapılmalı Doppler ultrasonogragi ile ayrıntılı bir damar haritası çıkarılmalıdır. Bu işlem ile hangi damarların tedaviye uygun olduğunun tesbiti yapılarak uygulanacak damarlar belirlenmelidir. Yetmezlikli damarlar tesbit edilerek doğru damarların tedavisi yapılmalıdır. Geçmişte pıhtılaşma sorunu yaşayanlarda tedaviye doktor karar vermelidir. Damarlarla ilgili herhangi bir hastalık geçirip geçirmediği , herhangi

bir maddeye karşı allerjisi olup olmadığı,varsa kullandığı ilaçları doktora söylemek gerekir.

Her varisli damar alanı için uygulama yaklaşık 15 dakika sürer. Az damarlı bir alanda uygulama yapılacaksa ½ - 1 saat arası ,ama her iki bacak yaygın damarlarda 4-6 seans kadar gerekebilir

3

Tedaviden 24 saat önce traşlama işlemi olmamalı, herhangi bir krem,losyon uygulamamalıdır. Tedaviden 48 saat önce sıcak ,banyo hamam , sauna ve doğrudan güneş ışığından uzak durmak gerekir. Hafir ılık sabunlu su ile yıkanabilir.Tedaviden hemen sonra spor,egzersiz ve dar kıyafetler olmamalıdır. Uygulama sonrası iyi sonuç elde etmek ve iyileşme sürecini desteklemek için sıkı bandaj uygulanmakta ve varis çorabı önerilmektedir. ( yaklaşık 10 gün ).

Örümcekağı yapısındaki damarlar skleroterapiden sonra 3-6 hafta içinde kaybolur. Daha büyüklerin kaybolması 3-4 ayı bulabiliyor. Tedaviye cevap veren damarlar tekrar ortaya çıkmıyor.. Yan etkiler hafif ve geçici..

Olabilecek yan etkiler : kaşıntı ( iki gün sürebilir ) ,kızarıklık, kabarıklık birkaç günde geçer , zaman zaman morarma ( birkaç gün ile birkaç haftada geçer ) kahverengi çizgi veya nokta ( 4 –5 ayda kayboluyor ) Alerji (kullanılan maddeye karşı olabilir müdahale edilir ve kontrol edilebilir )

Skleroterapinin riskli olduğu durumlar :

Şeker hastalığı, karaciğer , böbrek veya akciğer hastalığı olanlar

Hamilelik ve emdirme dönemleri

Arteriel damarların sağlıksız olduğu durumlar

Allerjik hastalıklara yatkınlık

Damar tıkanıklığı olanlar

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar