Örümcek Ağı Tedavisi (Ameliyatsız) İple Yüz Germe

ÖRÜMCEK AĞI TEDAVİSİ (AMELİYATSIZ) İPLE YÜZ GERME

Ameliyatsız iple yüz germe, örümcek ağı yöntemiyle yüz germe, Thread lift de denilen yöntem; özellikle erken dönem yüz değişikliklerinin (ciltte gevşeme, sarkma, kırışıklıkların oluşması gibi) başladığı kişilerde yüz germe ameliyatı olmak istemeyenler için yapılan arayışların ve araştırmaların sonunda geliştirilen bir yöntemdir.

Yüz yaşlandıkça, hücrelerin su tutma yetenekleri azalır, aynı zamanda ciltte elastiklik ve dolgunluk sağlayan maddeler kendiliğinden azalır. Buna bağlı olarak hacim azalır ve yerçekiminin etkisiyle cilt sarkmaya başlar. Yüz ovali bozulur. Yüzde ve vücutta gevşeme, sarkma, deformasyon ve kırışıklıklar oluşur.

Günümüzde bu sorunları, ameliyata gerek kalmadan ortadan kaldıran bir yöntem kullanılmaya başlandı. Ameliyatsız yüz germe (veya vücut germe) denilen bu yöntem vücut tarafından belli bir süre sonra tamamen yokedilebilen PDO (polydioxanone) içeren cerrahi ipler kullanılarak cildi germe işlemidir. Bu yöntem klasik iple yüz germe işleminden çok farklıdır ve daha güvenlidir. Örümcek ağı estetiği, balık kılçığı estetiği, iple yüz germe, thread lift yöntemi de denilen bu uygulama tüm dünyada yüz boyun ve vücut bölgelerine uygulanabilen güvenli bir yöntemdir.

İplerle ameliyatsız cilt gençleştirme uygulamasının en büyük artısı; diğer uygulamalara göre lifting etkisinin 2-3 kat daha fazla olmasıdır. Bu etki hem ipler tarafından hem de vücudun iplere karşı geliştirdiği aksiyon mekanizması sayesinde ortaya çıkar.

Bu yöntemde elastikiyetini ve dolgunluğunu kaybetmiş bölgelere; alerji yapmayan vücut dokularıyla uyumlu PDO cerrahi ipleri uygulanır. PDO cerrahi ipleri cildin esneklik ve dolgunluğunu sağlayan maddelerin üretilmesi için cildi uyararak, bu maddelerin doğal yollarla üretimini sağlar. Bu arada uygulandığı bölgede hemen fark edilebilen dolgunluk sağlar. Bu üretim etkisi 8-10 ay devam eder.

Uygulama yapıldığı andan itibaren ilk olumlu etkiler gözlemlenebilir ve bu etkiler 1-2 ay içinde maximuma ulaşır. Ciltteki sarkma ve kırışıklıklar azalmaya başlar. Cilt daha genç görünür. Derinin yapısında bulunan ve derinin esnekliğini ve dolgunluğunu, canlılığını sağlayan kollajen ve elastin üretimi uyarıldığı için deri yenilenme için gerekli ihtiyacını doğal yollarla yapar ve kendini yeniler.

PDO ipleri nasıl etki ediyor?

PDO ipleri vücut tarafından, belli bir süre sonra tamamen yok edilebilen güvenilir iplerdir. PDO ipleri cilt altında örümcek ağına benzer şekilde bağlantılar oluşturarak yüzü yukarı doğru çeker. Cildi sıkılaştırmaya başlar. Doku içinde kalınlığına ve yapılış şekline göre ortalama 1-4 ay kalan ve sonra eriyen cerrahi ipler cilt altında esneklik ve dolgunluk sağlayan maddelerin yeniden üretilmesi ile cilt beslenerek, yenilenerek; kırışıklıkların ve sarkmaların giderilmesine karşı etki gösterirler. Cilt altında eridikten sonra bile oluşturdukları etki (düzelme) ortalama 2 yıl devam eder.

Uygulama nasıl oluyor?

Örümcekağı yöntemi bir yüz asma yöntemi değildir. Kişiler tedavi uygulandığı gün normal hayatlarına devam edebilirler. Bu işlem öncesinde uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezi yapılır ve iğneler çok ince olduğundan ağrı hissi yok denecek kadar azdır. Uygulama bölgesine göre değişen, özel olarak tasarlanmış iğneler kullanılarak PDO cerrahi ipleri ciltaltına belli bir teknikle (örümcek ağı şeklinde) ve uygulama yapılacak bölgenin ihtiyacına göre yerleştirilir.

Cildin, yumuşak dokuların sarkma derecesi ve tedaviye uygunluğu; tedavinin başarılı olmasında önemlidir.

Uygulama süresi bölgeye göre 30-40 dakika olabilir.

Hangi bölgeleri düzeltmede kullanılır?

Kaş kaldırma

Alın germe

Yanak germe

Çene hattının düzeltilmesi

Yüz ovalinin düzeltilmesi

Boyun germe

Diğer vücut bölgelerinde oluşan sarkmaların düzeltilmesi amacıyla uygulanıyor.

Tedavi yapıldığında cildinize bir müdahale yapıldığı karşıdan anlaşılmayacaktır çünkü morarma, şişlik ve iz kalma sözkonusu değildir. En iyi cilt germe uygulamalarından biridir.

Tamamen doğal ve etkili oluşu ve 2 yıl kadar devam etmesi, diğer tedavi yöntemleriyle de kombine edilebilir olması avantaj sağlar.

Yüz boyun ve vücutta yaş ile oluşan kırışıklıkların giderilmesinde, ciltteki gevşeme ve sarkmaların giderilmesinde uygulanabilir.

Uygulamada yaş sınırı yoktur.

Her cilt tipinde uygulanabilir.

Gelenekse yüz germeameliyatlarına göre iple ameliyatsız yüz germe işleminin avantajları:

Kısa sürede uygulanabiliyor olması

Hızlı iyileşme süreci

Uygulama sonrası hissedilen rahatsızlık hissinin minimum düzeyde olması

Maliyetinin diğer ameliyatlara göre çok daha uygun olması sayılabilir.