Tırnakta Renk Değişikliği

TIRNAKTA RENK DEĞİŞİKLİĞİ

Tırnakta renk değişikliği (tırnak diskromisi) tırnak yüzeyi ve tırnak altı dokuda yani tırnak yatağındaki renk değişikliğine bağlı olarak gelişen bir bozukluk olarak tanımlanır.

Tırnak renk değişikliğine neden olan pigment; dış kaynaklı olabildiği gibi iç organlarla bağlı olarak pigment birikimine ya da aşırı pigment üretimine bağlı olarak da gelişebilir.

Tırnaklardaki renk değişimlerinden en sık görüleni tırnak plağının beyazlaşmasıdır. Bu tip renk değişikliği; tırnak matriksindeki patolojilerden,tırnak yatağı patolojilerinden, tırnak altı dokunun (tırnak yatağı) patolojilerinden kaynaklanabilir...

tırnakta renk değişimi tırnakta renk değişimi tedavi tırnakta renk değişimi hastalık

Tırnaklardaki diğer renk değişikliği tırnak plağının kırmızı renk almasıdır. Tırnak yatağındaki damarlardan damar dışına kan geçişine bağlıdır. Daha çok el tırnaklarında görülür. Bazen çarpmaya bağlı kanamalar sonucu oluşabilir. Bazen de antikoagülan ilaçlar başta olmak üzere genellikle ilaçlara bağlı tırnakyatağı kanamaları sonrasında oluşabilmektedir. Başlangıçta açık kırmızı iken gittikçe kahverendi ve siyaha döner.

Tırnaklardaki bir diğer renk değişikliği de kahverengi-siyah renk değişikliğidir. Melanine bağlı veya melanin dışı olarak orijinine göre değerlendirilir. Melanin pigmenti dışında, bakteriyel, mantar enfeksiyonları dış kaynaklı madde birikimleri ve kan pigmentlerine bağlı olarak gelişebilir.

Melanositik lezyonlara bağlı tırnak renk değişikliklerinde melanoma riski bulunduğundan dikkatli muayene, izlenim yanında tırnak dermoskopisi (onikoskopi)ve tırnak biyopsisi de mutlaka yapılmalıdır.

Bunların dışında oluşabilen renk değişiklikleri sarı, yeşil, mavi renk değişikliği olarak gözlenebilmektedir. Burada sebep tırnak yatağı, tırnak plağı veya dış sebepler olabilmektedir...